Fa ablak Miskolc, Kazincbarcika, Mezőkövesd, Ózd, Eger
A fa ablakok igen népszerűek, hiszen sokan szeretik a természetes nyílászárók látványát, mivel sokkal meghittebbé, otthonosabbá vállik tőlük az ingatlanunk.
A fa természetes érzete, illata, megjelenése egészen más hangulatot, élményt vált ki belőlünk, mint a műanyag vagy alumínium alapanyagú nyílászárók.
A fa nyílászárók nem éppen az olcsóbb árkategóriába tartoznak, és ahhoz, hogy igazán sokáig megőrizzék állapotukat bizonyos időnként ápolást, törődést igényelnek. Ez a művelet ugyan nem kerül sok pénzbe és időbe, nem igényel sem tapasztalatot, ám ha elmulasztjuk idővel a fa nyílászáró megvetemedhet, kifakulhat, és csak a csere jöhet szóba.
Ha azonban hajlandóak vagyunk kicsit többet áldozni a nyílászáróinkra, és nem riadunk meg egy kis időszakos karbantartástól sem, akkor a fa nyílászáró ideális választás lehet családi házaknál, hiszen általa sokkal természetközelibbé varázsolhatjuk otthonunkat.
Fa ablak színei
Fa ablakok esetén kétféle festési módszer lehetséges.
- Ha azt szeretnénk, hogy a fa erezete látható legyen, akkor a lazúrral kezeljük a fa ablak felületét.
- Ha nem szeretnénk látni a fa erezetét úgy, a RAL színskálából kiválaszthatjuk a számunkra tetsző színt.
Fa ablak méretei
Standard méretű fa ablak
Szabvány méretű fa ablakokat elsősorban panel lakásoknál alkalmazunk, itt ugyanis a házgyári technológia miatt nincs lehetőség arra, hogy komolyabban megbontsuk a falazatot.
- 60cm x 60cm fa ablak
- 60cm x 90cm fa ablak
- 60cm x 120cm fa ablak
- 60cm x 150cm fa ablak
- 90cm x 60cm fa ablak
- 90cm x 90cm fa ablak
- 90cm x 120cm fa ablak
- 90cm x 150cm fa ablak
- 120cm x 60cm fa ablak
- 120cm x 90cm fa ablak
- 120cm x 120cm fa ablak
- 120cm x 150cm fa ablak
- 150cm x 150cm fa ablak
Egyedi méretű fa ablak
Elsősorban családi házaknál alkalmazzuk az egyedi méretű fa ablakokat, hiszen az új építésű családi ház esetén a tervezési fázisban eldönthetjük az ablakok méretét.
Házfelújítás esetén a régebben beszerelt ablakok ugyan behatárolják az új ablak méreteit, ám az áthidalótól függően lehetőség van némi falbontással akár szélesebb ablakok beépítésére, esetleg a párkányszint alacsonyabbra hozásával, magasabb ablak is beépíthető.
Házfelúítással egybekötött nyílászáró csere esetén a helyszínen kell megvizsgálni, hogy a két lehetőség közül melyik megvalósítható.
Fa ablak nyitási módjai
- Fix fa ablak: ez a legegyszerűbb kivitel, hiszen a fa ablaknak ebben az esetben nincsenek nyitható szárnyai. Elsősorban olyan helyiségekbe ajánljuk, ahol vagy másik nyílászáróval vagy valamilyen szellőztető rendszerrel megoldott a helyiség légcseréje. A fix fa ablakok csak a természetes fény beengedésére szolgálnak.
- Bukó fa ablak: elsősorban mellékhelyiségekben valamint az ingatlan szuterén részében alkalmazzuk ezt a megoldást. A fa ablak tetején elhelyezett kilincs segítségével nagyjából 12-15cm-nyire dönthető, így biztosítva a helyiség szellőztetését. Bukó fa ablakok esetén, főleg nagy belmagasság esetén, érdemes rudazatos vagy bowdenes távműködtetőt is rendelni mellé a kényelmesebb kezelhetőség érdekében.
- Nyíló fa ablak: ebben az esetében a fa ablak egy irányba teljesen kinyitható a kilincs segítségével.
- Bukó-nyíló fa ablak: a leggyakrabban választott és legpraktikusabb egyszárnyas fa ablak kialakítás. Ebben az esetben a fa ablak kilincse több állással is rendelkezik, modelltől függően három vagy akár négy állású is lehet. Vízszintesen nyitott, függőlegesen lefelé zárt, függőlegesen felfelé állítva bukó állapotban van a fa ablak. Némely modellben van egy 45fokos úgynevezett résszellőző állás is.
- Középen felnyíló vagy váltó szárnyas fa ablak: Sokan keresik és szeretik ezt a típust is, bár sokan összekeverik a tokosztós fa ablakokkal. A váltó szárnyas fa ablakot az különbözteti meg a tokosztós fa ablakoktól, hogy egyetlen kilincse van, így egy aktív szárnya is van. Az aktív szárny az elsődleges szárny, tehát a két szárny egymástól függetlenül NEM üzemeltethető, hiszen a másik, kilincs nélküli, csak akkor kezelhető, ha az elsődleges szárny nyitva van.